Az Intel beszáll a napcellaüzletbe
A napcellák fontosságát a mai üzemanyag és gázárak mellett nem is kell hangsúlyozni, legfontosabb tulajdonságuk azonban állandó fejlődésük. A legtöbben úgy gondolunk a néha napelemként emlegetett szerkezetekre, mint valamilyen statikus dologra, amit egyszer feltaláltak, és azóta nagyjából változatlan formában létezik. A valóságban azonban ennek éppen ellenkezője igaz, a technológiát különböző földrészeken párhuzamosan fejlesztik, és meglepően jó eredménnyel.
A Sharp például olyan technológián dolgozik, ami egyenesen megkétszerezi a mai hatásfokot, így nem csoda, hogy a napfényes területekben bővelkedő USA is felveszi a versenyt. A legújabb szereplőnek hatalmas induló előnyt ad, hogy a világ legnagyobb processzorgyártója alapította, SpectraWatt néven. A többi résztulajdonos listája is impozáns, megtalálható köztük a Goldman Sachshoz tartozó Cogentrix Energy, a PCG Clean Energy and Technology Fund, valamint az ilyen irányú kutatásokban élenjáró német Solon. Az Intel, mint jövőbeli főrészvényes a legnagyobb összeggel, 50 millió dollárral szállt be a vállalkozásba.
A SpectraWatt a napelemekhez szükséges cellák gyártására szakosodik, és az első szállítmányokat már 2009-re ígérik. Nem csak az égető energiahiány indokolja a sietséget, csak Kalifornia ege alatt több nagyágyú is hasonló terveket dédelget. Az IBM például már négy napcella-fejlesztő cégben szerzett érdekeltséget, de a Hewlett-Packard is ilyen területen próbálkozik saját Xtreme Energetics nevű cégével.
Kapcsolódó cikkek
- Intel Atom CPU okostelefonokba
- Energiabajnok: mindössze 10 wattos PC az Inteltől
- LG: arccal a környezetvédelem felé
- Az energiatakarékosságra összpontosít az új Bluetooth szabvány
- Fellendülőben a számítógép-piac - kérdőjelekkel
- Két új, gyors asztali CPU az Intel-től
- Fekete színű zöld mobil a T-Mobile-nál
- Történetének legjobb első negyedéves eredményét könyvelte el az Intel
- Nem támogatja tovább az Itanium szerverplatformot a Microsoft
- Az AMD 12, az Intel 8 magos processzort mutatott be
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.
Gyorsítósávban az AutoWallis
Sikeresen lezárta eddigi történetének legnagyobb felvásárlását az AutoWallis Csoport, ezzel tovább erősítve cseh autókiskereskedelmi pozícióját és meghatározó régiós szerepét. A magyar tőzsde autós vállalata egy lépésben szerezte meg a cseh piacon működő, tavaly közel 50 milliárd forintnak megfelelő árbevételt elérő MILAN KRÁL GROUP 100 százalékát, melynek köszönhetően újabb márkákat (Mercedes-Benz, Ford) és új tevékenységet (Mercedes-Benz Truck nagyhaszongépjárművek értékesítése, szervizelése) is bevont portfóliójába.
Szigorodik az ellenőrzés a webáruházak felett
A fogyasztóvédelmi hatóság már 2024-ben is kiemelten vizsgálta a webáruházakat és a nemzetgazdasági miniszter legutóbbi bejelentése alapján ezek a vizsgálatok csak szaporodni fognak a jövő évtől. Ráadásul, 2025-től egy fogyasztóvédelmi csúcshatóság is létrejön, amelynek kiemelt célja lesz a fogyasztók védelmének biztosítása az online térben. Webáruház üzemeltetőjeként nem árt ezért felkészülni arra, hogy mik is azok a főbb gyakorlatok és hiányosságok, amikre ugrik a hatóság. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segítségével ismertetjük a részleteket.