Legfontosabb tudnivalók a munkaidőkerethez kapcsolódó előírásokról
Egyre több vállalat alkalmazza a munkaidőkeretet a költségek csökkentése érdekében, de sokan nincsenek tisztában a bonyolult előírásokkal. A legfontosabb tudnivalókat egy ingyenesen elérhető tanulmány foglalja össze.
A munkaidőkeretben történő foglalkoztatás sok vállalatnak előnyös, hiszen így minimálisra csökkenthető a rendkívüli munka után fizetendő bér, a rugalmas beosztásnak köszönhetően pedig akár 4 vagy 12 órában is behívható a munkavállaló. A rugalmas beosztás és a bérköltségek csökkentése miatt sokan tértek át a munkaidőkeretre, csakhogy erre a foglalkoztatási formára speciális előírások vonatkoznak. Ezeket azonban Divinyi Mónika, az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség szakmai koordinátora szerint még a cégek nagy része nem alkalmazza megfelelően.
A leggyakoribb hibák közé tartozik például, hogy a dolgozóval nem közlik előre a munkaidő-beosztást, vagy nem veszik figyelembe ledolgozott óraként az engedélyezett fizetett távolléteket (például a szabadságot). Sokan azt sem látják át, hogy a ledolgozandó órák száma még ugyanolyan hosszú (például három hónapos) kereteknél sem mindig azonos. „Amennyiben a beosztásokat készítő szakember nem látja át megfelelően az összetett szabályokat, még az is előfordulhat, hogy a vállalatnak rendkívüli munkavégzésért kell bérpótlékot fizetnie, pedig minden alkalmazott a beosztása szerint dolgozott” – mondta a szabályokkal kapcsolatban Divinyi Mónika.
A munkaidőkeret alkalmazásainak szabályairól még szeptemberben rendezett konferenciát a NEXON. Mivel azonban a vállalat tapasztalatai szerint továbbra is nagy az érdeklődés a munkaidőkerethez kapcsolódó előírásokkal kapcsolatban, a NEXON úgy döntött, hogy a konferencián készült teljes összefoglalót ingyenesen elérhetővé teszi mindenkinek, aki most feliratkozik hírlevelére az alábbi linken: http://www.nexon.hu/hirek.
Kapcsolódó webcím:
http://www.nexon.hu
Kapcsolódó cikkek
- A legnagyobb magyar munkaerő-kölcsönző a NEXON-t választotta
- Esély a pályakezdőknek - gyakornoki program a NEXON-nál
- A NEXON ügyfeleinél nem probléma a nyugdíjpénztári változások számfejtése
- Az átlátható szervezet
- Új igazgatók a NEXON-nál
- Aki nem vált 4-5 évente, akár 40%-kal is kevesebbet keres
- Információbiztonságban is élen jár a NEXON
- Virágokkal a termelékenységért
- Új igazgatókat igazolt a NEXON
- Kiszervezéssel csökkentette költségeit a Linde
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
AI Act megfelelőség – A vélt versenyelőnyből súlyos bírság lehet, ha nem tartjuk be a szabályokat
Az AI-technológiák jelentős előnyöket kínálnak a vállalatok számára, ugyanakkor helytelen használatuk súlyos következményekkel is járhat. Az Európai Unió mesterséges intelligencia rendelete alapján 2025. február 2-tól akár 35 millió eurós vagy az éves globális árbevételük 7 százalékának megfelelő bírságot jelenthet a tiltott AI-tevékenységet végző vállalatok számára. A szabályozásnak való megfelelés védelmet nyújt a bírságokkal és reputációs károkkal szemben.
K&H gyorshívás: havi 24 ezer hívást indítanak az ügyfelek a bank appján keresztül, már több mint 7 éve
A K&H ügyfelei havonta több mint 24 ezer hívást kezdeményeznek a bank mobilalkalmazásán keresztül. A pénzintézet ügyfelei 2018 szeptembere óta élhetnek ezzel a biztonságos ügyintézési lehetőséggel, amelynek során az ügyfélszolgálattal való beszélgetéshez semmilyen azonosító sem szükséges.
Szigor vagy rugalmasság: mi kell a sikeres digitalizációhoz?
Rövid távon a feladatfókuszú vezetés, hosszú távon a kapcsolatorientáltság növelheti a digitalizációban fejlődni kívánó szervezetek üzleti teljesítményét – állapítja meg a Budapesti Corvinus Egyetem kutatócsoportjának friss tanulmánya.
Új vezetők a MediaMarkt Magyarországnál
Két tapasztalt szakemberrel bővült a MediaMarkt Magyarország vezetősége: Gáspár Ferenc HR igazgatóként, Rózsa Márton pedig kereskedelmi igazgatóként csatlakozott a piacvezető elektronikai áruházlánc csapatához. Mindkét szakember tavaly év végén, a kereskedelmi szektor csúcsidőszakában kezdett.
Kié a felelősség, ha rosszul dönt vagy diszkriminál az AI?
Tavaly év végére a globális AI-beruházások elérték a nagyságrendileg 500 milliárd dolláros álomhatárt, de ez még csak a kezdet, hiszen a mesterséges intelligencia jó úton halad afelé, hogy minden szektorban alaptechnológiává váljon. Ahogy azonban egyre több területre férkőzik be a mindennapokban, úgy merülnek fel a jogi-etikai kételyek is, így például az AI "fekete doboz" problémája, a diszkrimináció vagy éppen a felelősség kérdése.